Monday, 9 April 2018






“সৃষ্টিতত্ব”
                  শ্রীদেবাশিস দাশগুপ্ত

বিশ্ব ব্রম্ভান্ডের প্রতিটি পদার্থই গঠিত হয় বিভিন্ন শক্তির মিলনের ফলে । এই শক্তি ; তাপশক্তি, চুম্বক শক্তি,আলোক শক্তি, ইত্যাদি, পূর্বেই আমার লেখা প্রবন্ধে উল্লেখ করেছি এমনই দুটি শক্তি ‘সময়’ ও ‘স্থান’ (see Whereabout God Particle)
প্রতিটি বস্তুকণা বিনাশের পর যখন বিলীন হয়ে যায় তখন সেটি শুধুমাত্র চুম্বকীয় তরঙ্গে রূপান্তরিত হয় ।
প্রতিনিয়ত এমনই কোটি কোটি তরঙ্গের মধ্যে একের অধিক তরঙ্গের সংযোজন বা বিয়োজনের ফলে পদার্থের জন্ম হচ্ছে ।
   এতে অবশ্যই ‘সময়’ ও ‘স্থান’ নির্দিষ্ট ; যেমন এককাপ জলকে ঠাণ্ডা করলে বরফ হবে, আবার উত্তপ্ত করলে বাস্পে পরিণত হবে, এখানে সব অবস্থার পরীপেক্ষিতে স্থান নির্দিষ্ট অর্থাৎ জলের জন্য,বরফের জন্য বা বাস্পের জন্য যতটা জায়গা দখল করে তা নির্দিষ্ট থাকে।
    প্রশ্ন থাকে ‘সময়’ এর নিত্যতা সুত্র নিয়ে।
এককাপ জলকে বাস্প করতে তাপের পরিমাণ বাড়ালে তাড়াতাড়ি বাস্প হবে বা তাপের পরিমাণ ধীরেধীরে কমাতে থাকলে বরফ হতে দেরি হবে।
তাপই হচ্ছে কারণ, এই তাপশক্তি কে উৎপন্ন করতে অবশ্যই কোন না কোন পদার্থের প্রয়োজন হবে, তার মধ্যেও যে পরিমান শক্তি এবং ‘সময়’ ও ‘স্থান’ নির্দিষ্ট আছে তা   পদার্থের আবস্থার পরিবর্তনের জন্য প্রয়োজনীয় মোট শক্তির – সময়ের - স্থানের পরিমাণ সর্বদা এক হতে বাধ্য ।।

  এই প্রবন্ধে আমার পূর্বের লেখা প্রতিটি প্রবন্ধের ( “A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY” in short “ASOLSD” and  “PROOF NO 16” & 17 , “WHEREABOUT GOD PARTICLE”  etc articles At, Twitter, Blog ,Facebook , by GOOGLE SEARCH ) স্বপক্ষে কিছু বিজ্ঞানভিত্তিক যুক্তি ও প্রমান তুলে ধরেছি।
 আমরা যেকোন হিসাব করার সময় ‘বর্গ’ ‘রুট’ ‘গুণ’ ‘ভাগ’ ইত্যাদি ব্যাবহার করি তা দুই বা তার আধিক সংখ্যার সংযোজন বা বিয়োজন নির্ণয় করি , যেমন বর্গ মানে একই সংখ্যার বার বার গুণ বা ভাগ মানে কোন সংখ্যার মধ্যে অন্য সংখ্যা কত পরিমাণ আছে তা নির্ণয় করে থাকি ।
  আবার আমরা পদার্থের, শক্তির, আকারের, পরিমাণ নির্ণয় করতে বিভিন্ন ‘অঙ্কের’ অথবা ‘সংখ্যার’ সাহায্য নিয়ে থাকি।
 আমার হিসাবে এই সব সংখ্যা বা অঙ্ক শুধু “সংখ্যা” বা “অঙ্ক” নয়, যেমন “10”, “9”, “4”, “3”, “22”, “7”, (4/3), (3/4), (22/7 pi), (7/22) ইত্যাদি সংখ্যার মধ্যেই বিশ্বের সকল শক্তির উৎস লুকিয়ে আছে।। সেই বিষয়ে আলোকপাত করতেই এই প্রবন্ধ সকলের কাছে নিবেদন করছি ;
 বর্তমান সমাজের সকলকে এবং সমাজ ও বিজ্ঞানকে প্রতিনিয়ত প্রগতির রাস্তা দেখাতে নিজেকে উৎসর্গ করেছেন তাদের আমার বিশেষ অণুরোধ এবং আবেদন আমার প্রতিটি প্রবন্ধ পড়ুন, এর সত্যতা যাচাই করুন ।।  

       
 

Different relation between “10” “9” etc. with Planck constant
   [FOR MORE INFORMATION PLEASE SEE PICTURE COSMOGONY-1]
 (i) Value of Planck const. ‘h’ = 6.626070040(80)x10^-34 Js.
 In my view 6.626070040 cube root = 1.878243988,
 1.878243988 cube root = 1.2338167707, 
 1.2338167707 root = 1.11077305
 1.11077305 x 9 = “10”
     6.626070040 four root  = 1.604405 it is energy of a particle’s, when its mass = 1.782662 unit by my rule “energy”= mass – (mass / 10),
  **1.782662 electron Volt = 2.85613921732286 Joule,
 If we add it as per  my rule e = m – (m/10) then
  1.782662 + 0.1782662 = 3.14175243464572 one pi,
  (3.14175243464572 x 7 = 21.99226704252004 or we got 22)
And L= 0.413334 x 10 = 4.13334,,4.13334 cube root = 1.60484 unit
  6.626070040 x 0.413334 = 2.7387800339, 2.7387800339 four root 
  = 1.286439268, 1.286439268 x 7 = “9”
4L= 4x0.413334 = 1.653336, 1.63336 root = 1.285821128, 1.285821128 x 7 = “9”
        as per Planck ‘h’ = 4.135667662(25) x10^-15 eV,
4.135667662 cube root = 1.605148475 unit, ½ (pi 3.14…) cube or (1.57079632,)cube = 3.8757 is red light frequency X 0.413334 =  1.601993 unit energy.
(ii)Value of “h” Bar = 1.05457800x10^-34,Js,
1.05457800 root = 1.112134758, 1.112134758 x 9 = “10”
               6.582119514(40)x 10^-16 eV,
6.582119514 four root = 1.601737859 energy and angle 11.25 / 10=
1.125 to power 16 = 6.58325
(iii) Value of “hc” = 0.198644568 x 10^-25 Jm.
0.198644568 x 9 = 1.7878011,mass.
  1.23984193 eV um,
 1.23984193 root =1.11348011 x 9 = “10”
1.23984193 / 0.413334 = 2.999612, 2.999612 Square = “9”
     (iv)  Value of “hc”Bar = 3.16152649 x 10^-26 Jm,
3.16152649 square = “10”
3.16152649 four root = 1.33344 and 4/3 = 1.3333,
Now à
         10 Joule equivalent electron volt = 6.24159…eV
 6.24159… x o.413334 = 2.579828…,2.579828…/2=1.289914…x7= “9”
 4/3 x (pi) 3.14…= 4.1887, 4.1887x0.413334=1.7313734592, 1.7313734592 square = 2.997654…,2.997654…square = “9” 
           1.7313734592 eV = 2.77395592x10^-19 Joule.
  2.77395592 root = 1.6655227.(mass) 1.6655227root= 1.29 it is constant of visible light’s frequency,
4/3 x (pi) 3.14…x (1.29) cube = 8.99 mass, either energy or  
 “C” square.
               9 Joule = 5.61736x10^-19 eV.
 5.61736 cube root =1.778mass, 5.61736 eight root =1.24 photon eV 
                   “5.61736”root = 2.37
   [ 2.322 Up to 2.99 is a junction or separation position of Time & Place with various magnetic wave , and create variety of particles ,   2.37 – 1.296 = 1.078 , 1.078 to the power 32 =“10”
  For example one  Red frequency 3.8757 divided by 4 = 0.96.… it is a magnetic field or wave . 0.96 / 0.413334 = 2.3227, that means  2.3227 number of 0.413334 is present in 0.96 digit, 2.3227 four root = 1.2345 it is eV, ( that means here present 4 no. of eV or 1.2345 x 1.2345 x 1.2345 x 1.2345 = 2.3227 ), same process,  2.3227 eight root = 1.1111 , is equivalent to 10 / 9 = 1.1111 for easy understanding see Picture no. “1” ]      
  1.778 four square = “10”
  # 4/3 x (pi) 3.14…= 4.18879x1.782662 (mass) =7.467197124
7.467197124 root = 2.73261726629**.;2.73261726629 root=1.653063
1.653063 (4L=1.653336) root = 1.285714974,,1.285714974x7 = “9”
4/3 x (pi) 3.14…x “ r ”cube à
   4.18879 x 1.2919 cube (1.2919 is light constant)= “9”
When add space that moment create one mass ( as per rule of globe “4/3 pi ‘r’ cube”, hare “r”= 1.296 ,as per my view time 3.6 and space 0.36 3.6x0.36=1.296)
 4.18879 x 1.296 cube = 9.1108 mass,
That means [(4/3) x pi 3.14 x (4/3) cube] =“10” here “r” = 4/3
And eight root “10” = 1.3335…,1.3335 square = 1.778 mass
 That means “4/3” to the power eight = “10” and “4/3” square = mass.
1.60217 Joule = “10” x10^+18 eV,
“10” root = (a) 3.16227766, 3.16227766 root = (b) 1.778, 1.778 x 4 = (c) 7.113,
7.113 / 3 = (d) 2.371***, 2.371 root = (e) 1.5398, 1.5298 root = 1.2408 eV of photon.
 Now we can see what is activity each part of root “10”
Here (a) is nearest of pi, (b)is mass,(c) & (d) “4/3”,
(c)=7.113, 7.113 root = 2.660702, 2.660702 / 2 = 1.3335,
1.3335 x 4 = 5.334 it is 10 times of ‘H’ atoms radius,
(d) = 2.371, 2.371 cube root = 1.33345, (4/3=1.3333)
Root 2.371 = 1.5398, 1.5398 + 1.60217 energy = 3.14104 (pi)
1.5398 + 1.60217 energy + 1.2919 constant of light fqn. + 1.24 photon eV = 5.67297, 5.67297 cube root = 1.783 mass.
Equivalent energy 5.67297 eV = “9.089” x 10^-19 Joule.
      

   Light frequency, energy, electron volt, and mass –
    [ For easy understanding please follow picture 5 & 5A ]
As per my rule eV = frequency x 0.413334
  Red frequency 3.8757 unit
 eV = 3.8757 x 0.413334 = 1.602 unit
 
   Orange frequency 4.5216 unit
eV = 4.5216 x 0.413334 = 1.8689 unit

  Yellow frequency = 5.1676 unit
eV = 5.1676 x 0.413334 = 2.1359 unit

   Green frequency = 5.4905 unit
eV = 5.4905 x 0.413334 = 2.2694 unit

   Cyan frequency = 5.8135 unit
eV = 5.8135 x 0.413334 = 2.4029 unit

   Blue frequency = 6.1365 unit
eV = 6.1365 x 0.413334 = 2.5364 unit

As per my formula energy (electron Volt) x Charge = Either  mass power .
RED    à 1.602 / 1.602 = “1” unit
Orange à 1.868 / 1.602 = 1.166
Yellow  à 2.1359 / 1.602 = 1.333

Green à 2.2649 / 1.602 = 1.413
Cyan  à 2.4029 / 1.602 = 1.499
Blue  à 2.5364 / 1.602 = 1.583
   (see picture No.1 & 5 , 5A )
    
                     IDENTICAL RESULT

Red fqn.= 3.8757 ,
3.8757 Joule equivalent eV = 2.419021829011563 eV.
2.419021829011563 x 0.413334 = 1 unit,
Orenge fqn. = 4.5216, 4.5216 Joule = 2.822160926299426 eV.
2.822160926299426  x 0.413334 = 1.1665
Yellow fqn. = 5.1676, 5.1676 joule = 3.22536243868208 eV
3.22536243868208 x 0.413334 = 1.3331
Green fqn. = 5.4905, 5.4905 jole = 3.426900779778618 eV
3.426900779778618 x 0.413334 = 1.4164
Cyan fqn.= 5.8135 , 5.8135 joule = 3.628501535969947 eV
3.628501535969947 x 0.413334 = 1.4997
Blue fqn.= 6.1365 ,6.1365 Joule = 3.830102292161276 eV
3.830102292161276 x 0.413334 = 1.5831

Total frequency of four PRIMARY COLOUR (Red + Yellow = 9.0433) + (Green + Blue = 11.627) ) = 20.6703 unit
20.6703 Joule = 1.29014 x 10^+20 eV.
 All most visible light constant 1.2919 ,

 1.60217 Joule = 10 x 10^+18 eV.
 16.0217 Joule = 9.999959242943098 x 10^+19 eV.
 1.60217 eV   = 2.5669591710701 x 10^-19 Joule
 16.0217 eV   = 2.5669591710701 x 10^-18 Joule

  Root over 2.5669591710701 = 1.6021732649966731...unit

I think it is enough for TROUTH of [ Wave Particle duality mass energy equivalence ] “COSMOGONY” and
    “A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY” etc.

 [ For more calculation  about relation “temperature” “place” “energy” etc please see picture “COSMOGONY” 1-2.& “EGOTISM” ]


[nb.>No part of this ( A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY AND ITs RELATED OTHERS ALL ARTICLES by sree Debasish Dasgupta ) publication may be reproduced or any form or any means or any information,  without permission from the Author or chief in charge ]
















 





                                                                       






Wednesday, 7 March 2018


World   On   Mankind   Above   Nurture à WOMAN
[ Women’s Day 2018 , sree Debasish Dasgupta India ]




Monday, 11 December 2017

“E = m c 2 and E = m – ( m / 10 )

                   “E = m c and  E = m – ( m / 10 )
    
                           By   “sree DEBASISH DASGUPTA India”
I have discussed on different calculation of Atom's orbit .Light, Colours In examples – ‘’A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY’’ in short "ASOLSD" and also about  “GOD PARTICLE” L= 0.413334 etc.  WITH PICTURE  it’s been calculated that in every orbit electron and proton's energy, power, induction are controlled  by a cardinal rule.

NOW -à  After my article on “WHEREABOUT OF GOD PARTICLE” we can see relation between “E=mc2 and my view  E=m minus ‘m’ divided by 10”

E=mc2 , or C2 =  E / m ,,
 [ we know one ‘m’= 1.782662 x 10 -32^ kg  and E = 1.6021766208 x 10 -19 J & C2 = 898xxxx speed of light ]
   ( As per my view without power )

C2 = 1.6021766208 / 1.782662 or  C2 = 0.898755131819 or “0.9”
( please see my all articles about ‘9’ or ‘0.9’ and others )

 My opinion à E = m – (m/10) ; E = 1.72662 – 0.172662  or E = 1.6043958 unit
So –
     ‘m’ - m / 10 = 1.6043958
 Or  (10 m – m) / 10 = 1.6043958
Or   “ 9”m = 1.6043958 x 10
Or  “9” m = 16.043958
Or  ‘m’ = 16.043958 / 9
Or  ‘m’ = 1.782662 unit

As per my view if “E”= 1.6021766208 unit , in that moment à
“m” = (E x 10) / 9
Or ‘m’ = (1.6021766208  x 10 ) / 9
Or  ‘m’ = 16.021766208 / 9
Or  ‘m’ = 1.7801962453 unit.

[ See also à when “m” = 1.7801962453 unit ;
 1.7801962453 / 10 = 0.17801962453 ;
*i* 0.17801962453 x 3 = 0.534057 unit it is all most same of ‘H’ atoms 1st radius ,
*ii*  0.534057 x 3 = 1.60217 (*)unit it is all most same of one mass energy when mass = 1.782662 unit (*)
*iii*  0.534057 / 4 = 0.13351425 (please see details of 0.1335 at “ASOLSD”)
*iv* 0.13351425 square = 0.01782605 & Root over 1.782662 = 1.33516 ;(*)
*v*  We know some time we take Radius = Capacity so à
“H” atoms 1st radius = 0.534 unit as per ‘Hnb’le Bhore
## 1st radius 0.534 + 2nd radius (0.534 x 2 ) 1.068 + 3rd radius (0.534 x 3) 1.602 + 4th radius (0.534 x 4) 2.136 = 5.34 unit (10 times of 0.534)
Average per orbit  5.34 / 4 = 1.335 ; 1.335 square = 1.782225  & 5.34 x 3 = 178 ]

[nb.>No part of this publication may be reproduced or any form or any means or any information,  without permission from the Author or chief in charge ]


 After prolonged wait , and after a lot of consequent attempt it is known to all that “A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY” in short “ASOLSD” article is accepted in a special manner as a result of prolonged hard work all over the country as well as the whole WORLD.

“It is possible due to the contribution of – Facebook –Twitter – BLOG’s à GOOGLE’s whole day & night work for the creation of progressive and developed society”

After the broadcast of my discovery lot of derogatory and defame comments are heard which was cause that no organization give me recognition  . It is not that I have attempted proper acceptance and able work as per my capability according to my well wishers  but also I have not succeeded may be I don’t have intelligence or ability , still I thank them for thinking about my small attempt in this field .

I want to say with respect and esteem that it is my belief that all of my Information and DATA will will be important and efficient in the field of science at the forth coming years. May be my DATA and information’s will be published in new method or new diversity (Like [{{^,/* /-}}] etc format).
It will be my asset that yes “I have given something” will be a matter of great joy to me.
     I am not going into the controversy that lot of people have notion that to give the details research in the social media is an “instance of my inexperience”.
But ,only SOCIAL MEDIA will continue and carry out the responsibility of social DEVELOPMENT to witness its acceptability to new generation.
“Problem” – “OBSTACLE” I have over come all these hindrance only to continue my research but, NOW I have to stop my “A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY” in short “ASOLSD” to surrender before all these problem and obstacles.

I am requesting the new generation to study , and to know about all these data and information in the field of science.

I am looking forward to all the necessary input as a common scientist , or artists or authors ,aspire for, to get RECOGNATION. It is also my deep wish as a common Man.






  






Saturday, 18 November 2017








** E = mc2 , as per my calculation C2 = ACTUALLY -- "9" or "0.9" or "8.98...." or "0.898....." ie ( 3)2 Not speed of light ;[ with power for useful unit ]

                                                                       ''EGOTISM''
                                               sree DEBASISH DASGUPTA

দীর্ঘ  প্রতিক্ষার পর ; দীর্ঘ প্রচেষ্টার পর -- দীর্ঘ পরিশ্রমের ফল - আজ  বুঝতে অসুবিধা নেই আমার "A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY" in short  "ASOLSD" and Others articles; (L= 0.413334; "GOD PARTICLE"etc)   লেখা দেশ ও বিদেশে বিশেষ ভাবে গ্রহণযোগ্য হয়েছে ।।
      আমার প্রতিটি লেখাই যদি সমাজের সকল শ্রেণীর মানুষের একটুও কাজে লাগে এই ভেবে SOCIAL MEDIA  র  সাহায্য নিয়েছিলাম ; এবং ENGLISH TRANSLATE করেছিলাম সমাজ প্রগতির দায়িত্বে সকল গুণীজনের কাছে  তুলে ধরতে পারি ; [ এই কারণে কিছু কিছু স্থানে সঠিক বক্তব্য পেশ করতে অসুবিধা হয়েছে ] ।।
             জানি আজ হয়তো পার্থিব সাফল্য পাইনি কিন্তু আগামী দিনে আমার এই সব তথ্য বিজ্ঞানের  জগতে অপরিহার্য হতে বাধ্য -- হয়তো আমার এই প্রচেষ্টা নতুন মড়োকে --> [{( "power" '+' '-' '%' etc,etc, )}] অন্য কোন ভাবে প্রকাশ পাবে , তবু তখন আমার এটাই আনন্দের হবে -- আমি কিছু দিতে পেরেছি ।। এটা অহংকারের বহিঃপ্রকাশ নয় - আমার বিশ্বাস ।। 
   অনেক -- অনেক সমস্যার মাঝে  - বাধা - নিষেধ - উপেক্ষা করে ; এই বিষয়ে চর্চা করেছি  , কিন্তু আজ সেই সব সমস্যার কাছে পরাজিত  - এই সব বিষয়ে চর্চা বন্ধ রাখার সিদ্ধান্ত নিতে বাধ্য হচ্ছি -                                                         "অনেকের ধারণা SOCIAL MEDIA তে প্রকাশ করা আমার  দূরদর্শিতার অভাব "  
একমাত্র SOCIAL MEDIA  তাঁদের সামাজিক উন্নতির দায়িত্ব যুগ - যুগ ধরে পালন করে যাবে - ''সাক্ষী থাকবে '' ।।
    পরবর্তী প্রজন্মের কাছে আমার সিদ্ধান্ত কে ভেবে দেখার জন্য ''অনুরোধ রাখছি'' - ''অপেক্ষাতে আছি'' ।।
    
    I have discuss about relation of  ''Time & space'' in a particle in  ''GOD PARTICLE'' 1st - 2nd part .
  I think it's need to more supporting - information  (PROOVE) - So please see the - mathematical - result -- >
  (1) -- [Time X Space = 3.6 X 0.36 = 1.296 ] ; 1.296 X 7 = 9.072 ; --> 9.072 X 0.413334 = 3.75 Degree Angle [ see for details in all Part of "ASOLSD"  --11.25 degree is total space for one electron]
(2) -- We know 6.582119 unit frequency of one electron's (without power).
Root over -> 6.582119 = 2.565564 ; 2.565564 / 2 = 1.282782 ; 1.282782 X 7 = 8.98 unit**
 [ For why use 2 & 7 ?  ans :- each & every particle or any others like energy; power; charge ;etc. when creat or  distroy  in the time "MUST" creat 2 part  - Positive & Nagetive; or Equal & Unequal; or Minus & Plus ...etc..and all are 7 Pair ; that means 7 X 2 = 14 total ]

Again --> Root 2.565564 = 1.6017378 unit (energy or charge) ;;Root 1.6017378 = 1.2656 ;;
 Root ->1.2656 = 1.125 unit (Space); [ 1.2656 X 3 = 3.7968 all most RED frequency & 1.125 X 10 = 11.25 ;;11.25X 32 ( 32 Max . no of electrons in an atom orbit) =360 Degree; ]
 Total 42 electrons are stay in 3 orbit in an atom [ See ....]
So equal 14 electrons Energy or Charge and Time & Space are thare ;
 (3)-- > 14 X 1.24 (Fhoton eng) X 1.296 (Time & Space) ; = 22.50 ; 22.50 / 2 = 11.25 (eV See ... )
      or  7 X 1.24 X 1.296 = 11.25 unit ;
(4) ---> 14 X 1.24 X 1.296 X 1.602 (Charge) = 36.04 ; 36.04 X 10 = 360.4 nearer 360  unit (Space);
(5)--->   32 X  1.24 X 1.602 = 63.567 unit total Energy & Charge in one orbit.  (32Max no of elect. in one orbit, 1.24 foton Eng, 1.602 unit Charge)
63.567 / 7 = 9.08,** ;;
next--> 1.296 (Time & Space) Square  = 1.68;;1.68 square = 2.8224;; 2.8224 square = 7.96594 ;;7.96594 square = 63.546 ; 63.546 / 7 = 9.0779 .**
NOW --> 63.567 / 14 = 4.54 unit Eneg & Chrg. every part ,
As per Honbl' scientist Bhore rule --
1st Orbit 2 electrons - 4.54 / 2 = 2.27 for one electron's
2.27 X 0.413334 = 0.93826 (Eng)    Root 0.93826 = 0.96864;
0.96864 /2 = 0.4843 2 =0.2345 2 = 0.055 unit (amu)
0.96864 X 4 = 3.875 RED frequency ( Please read for details  A STORY OF... ASOLSD).
2.27 / 0.413334 = 5.4919 is Green Frequency. [nb . 5.5 x 4 = 22 ]
2nd Orbit --> 4.54 / 8 (no of elet.) = 0.5675 X 0.413334 = 0.234567 ;; Root 0.234567 = 0.48432 x 4 = 1.93728 ;; 1.93728 x 2 = 3.875 Red frequency . and  1.93728 x 4 = 7.75 is Voilet frequency.
3 rd Orbit --> 4.54 / 18 = 0.25222 x 0.413334 = 0.104252 ; Root 0.104252 = 0.3228808 ;;
0.3228808 x 4 = 1.2915 x 4 = 5.166 is Yellow frequency.
1.2915 x 7 = 9.045 **
4th Orbit --  4.54 / 32 = 0.141875 ; 0.141875 x 0.413334 = 0.0586417;;Root 0.0.586417 = 0.24216 ;
0.24216 x 4 = 0.96864 x 4 = 3.875; Red frequency .
## OPPOSITE - 5th Orbit -- 4.54 / 50 = 0.0908 / 0.413334 = 0.21967706,,
 Root 0.21967706 = 0.468697 ;; 0.468697 x 4 = 1.876 ; 1.876 x 4 = 7.504 voilet frequency;
6th Orbit --- 4.54 / 72 = 0.063055 ; 0.063055 / 0.413334 = 0.15255535;; Root 0.15255535 = 0.39058 x 4 = 6.245 is Blue frequancy.
7 th Orbit -- 4.54 / 98 = 0.04632653 ;; 0.04632653 / 0.413334 = 0.11208 ;; Root 0.11208 = 0.334783;
0.334783 x 4 = 1.3391 ;; 1.3391 x 4 = 5.35653 Green Freequency .
 AGAIN -- 
1 st Orbit --- 4.54 / 2 = 2.27 , 2.27 x ( 2 x 0.413334 ) = 1.87653636 for one .elct.
2nd Orbit --- 4.54 / 8 = 0.5675;;0.5675 x (8  x 0.413334) = 1.87653636 for one .elct.
3rd Orbit --- 4.54 / 18 = 0.2522 ;; 0.2522 x (18 x 0.413334) = 1.87653636 for one .elct.
(Same for all Orbit -- )
1.87653636 x 4 = 7.506 ;; 1.87653636 / 2 = 0.938268 ;(Eng) Root 0.938286 = 0.96864 ;
0.96864 x 4 = 3.875 is RED frequency . 1.87653636 2  = 3.52138871 2  = 12.40 Mgnetic field  of elct.
 12.40 / 10 = 1.24 unit is fhoton Energy .
 ## WHY SUN LIGHT IS YELLOW ? WHY WE CAN SEE IN --  YELLOW LIGHT IS BETTER THEN OTHERS LIGHT ?
[ Please see Picture No. 5 & 5A "ASOLSD'' by Google search,]
Total Quantum No. of - Red + Yellow + Green + Blue = 16 (3 + 4 + 4.25 + 4.75 = 16 )
16 x 1.2919 = 20.6704 unit total Frequency of four PRIMARY COLOR ,

 20.8704 / 4 = 5.1676 unit  IT IS FREQUENCY OF YELLOW LIGHT;
SO average Frequency of Yellow .
next -- > AVERAGE WAVE LENGTH --
31000 X 4 = 124000 ;; 124000 / 20.6703 = 5999..unit IS YELLOW W.L.
Total mass Red + Yellow + Green + Blue = 5.165 [ 1 + 1.166 + 1.416 + 1.583 = 5.165 unit ,,all most  frequency of Yellow color's ]
** E = mc2 , as per my calculation C2 = ACTUALLY -- "9" or "0.9" or "8.98...." or "0.898....." ie ( 3)2 Not speed of light ;[ with power for useful unit ]
 [ Here I ( sree DEBASISH ) STOP or CLOSE - My - "A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY'' or in Short "ASOLSD" ]

PLEASE VISIT ME AT great social media ''to improve our SOCIETY'' ---> 'FACEBOOK' 'TWITTER' 'BLOG' BY *GOOGLE SEARCH*  "ASTORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY" in short "ASOLSD" and others articles also.