Monday, 16 October 2017

GOD PARTICLE AND L=0.413334 2nd PART (edit post)


WHEREABOUTS OF GOD PARTICLE
        
                                      Sree DEBASISH DASGUPTA.(India)
    The calculations or, formulae which have shown in ‘’ASOLSD’’ is based on today’s textbooks and Google’s given information, At present, I put forward my own statement in the 2nd part of  "GOD PARTICLE".(this is edit post – I am extremely sorry that I have done some misteke due to copy / paste problem ; post on dated 15/10/2017 -) I have no intention to disown any scientist’s contribution or, so.
“Every Quantum Number directs a particular unit or, quantity or position change how much”.
Example- In’’ ASOLSD’’ I have given (in pic. 5, 5A) the Quantum No. of wavelength & Frequency of the Light .
Red quantum - 3 and mass 1 unit ; Yellow - qunt. 4 and mass = 1.333,
1.333X3= 4 ,is quant.digit. Green mass 1.416 X 3 = 4.25, 4.25 is quant. digit of green.  Blue mass 1.583 X 3 = 4.75,, 4.45 is quant.of Blue.
[one fhoton energy 1.24 unit,7 colours total energy =1.24 X 7 = 8.68 unit ,Frequency = 8.68 X 0.413334 or frequency = “3” ( as per formula eV = frequency X 0.413334 ).]
   [ Addition of R+O+Y+G+S+B+V = 3+3.5+4+4.25+4.5+4.75+6=30 .total quantum .30.., ]
Total 7 colour Frequency --> 30 x 1.2919 = 38.757 unit (10 time's of Red frequency ,)
Average. frequency of one colour --> 38.757 / 7 = 5.5367  unit.
[** 5.53672  (square) =30.65504689 , 30.655046892 (square) = 939.7318 unit. ( nearer of a Neutron's MeV , THAT MEAN'S IT IS "ENERGY" ). and also see that Red Fqn --> 3.8757 / 4 = 0.968925 , 9689252 (square) = 0.9388 or 0.939 unit So   it   is shown  as one complete unit. RED ,(RED is BASIC color)  According to that calculation]

Total Energy of  7 colour (as per my 1st law - eV = fqan. X 0.413334)
38.757 X 0.413334 = 16.01958, of 16.02 , for one colour  16.02 / 7 = 2.22857143 . Root Over-> 2.228857143 = 1.5128025,Root -> 1.5128025 = 1.23 unit (energy) of one photon. frequency à  5.5367 X 0.413334 =  1.23 unit energy.

[ We know one Neutron's FREQUENCY - 4.285829054907 . Here 30 is total of quantum digit -  30 / 7 = 4.2857142847.]
So one colour  or wave length produce from one neutron. … which is equal to Neutrons MeV.
 OR, 1 wavelength of light is structured from 1 Neutron.
# As per the theory of Honourable scientist Bhore, 1st orbit 2 elctrons. 2nd orbit 8 elet. 3rd orbit 18 elect. 4th orbit 32 elet. But practically,  Total 42 electrons can stay at the three (3) orbit of an Atom. 1st orbit 2 + 2nd orbit 8 + 3 rd 32,  ( just before 32 elec. can stay only 8 not 18 electron)
So, there is no more than 14 electrons at a single orbit.
 ##  42 / 3 = 14 electrons  max. in one orbit , 14 X 9.04 = 126.56 , Root 126.56 = 11.25 unit angle or eV.
( Please see details - all  part of "ASOLSD" about 9.04 & 11.25 and others old information by "GOOGLE" Search )
One electron take place of another two same radius of electron. 3.75 Degree angle for one electron , So 42 electrons Diameter in an orbit of atom (14 X 3 = 42).
42 X 3.75 = 157.5 , [ or 14 X 11.25 =157.5 ], Root>> 157.5 = 12.55, Root>> 12.55 / 4 = 3.1375 nearer one Pi - 3.14,
[ * 42 X 1.296  = 54.432 , Root >> 54.432 = 7.3778 , Root>> 7.3778 = 2.7162114 ,Root>> 2.7162114 = 1. 64809327 , Root>> 1.64809327 = 1.28378085 ;   **1.28378085 X  7 = 8.98646595336.....or' 9' . Here we can see >> 8.98646595336  C2 = 898............, so except dot (.) same or nearer ]

[42/3 = 14 ] Root >> 14 = 3.74165 , 3.74165/ 7 = 0.534 unit (  radius of 1st orbit 'H' atom)
14 X 0.534 = 7.476 , Root >> 7.476 = 2.734227 ,, Root >> 2.734227 = 1.65355 , Root >> 1.65355 = 1.2859 ,, 1.2859 X 7 = '9, '

###  Now, we can see that to make the structure of any material or, matter in the world there is a relation between energy to particle or, particle to energy in the same way there is a relation between time and place.
“This universe have definite time & place. Like different type of energy (Light, heat, magnetic etc). Time and place are also different type of energy. Time and place has also the potential to change from one energy to another”.
For Example- Thousand Light away, if a BlackHole creates then the time and place will change definitely.
Every substance creates in delicate wavelength’s shape and size- different matter one or more substance. It’s total quantity is equal- total place is equal- total time is equal.
# Again, when we analyze white Light through a prizm then we get 7 (seven) different colours.
The shape of the prizm is triangular so, the upper part is thin and in the lower part it is getting thicker only to stop the wavelength of light – Upper thin part have less obstacle but, in the lower part i.e. the thin part of the lower prizm gives more obstacle to the wavelength of light. So, the lower part to upper part is doing the change of place, same as the change of time.
Now, we have to see what is the role of change of time & place in structure making of a substance.
NOW --->> As per my calculation -- Time 3600 sec Divided by 1000 = 3.6 is atomic time and 360 Degree angle Divided by 1000 = 0.36 is atomic Space. so atomic Time X Space = 3.6 X 0.36 = 1.296,
3.6 X 0.36 = 1.296 ; 1.296 square = 1.679616, unit mass of one Neutron's.

Formula No. (a) -- 3 Mass X atomic Time & space = Frequency.
Example :-3 X 1.679616 X 1.296 = 6.5303 unit Frequency.
[ 6.5303 X 2 = 13.06 unit Energy .so 2 Freqency = energy ]
Energy = 11.25  / 10 = 1.125, 1.125 square = 1.602 ,
[ # Light Rule = 10 times of atomic Rule ]
( 11.25 Degree angle for one electron's as per my opinion)
so Formula No.(b) -- E = 1/10 X space or angle square.
[ 11.25 / 2 = 5.625, Root>> 5.625 = 2.371708,
Root >>2.371708 = 1.54 , Root>>1.58 = 1.24 unit Energy of Fhoton. That means 3 times square of Energy = 1/2 of angle]
FORMULA No (C) -- ENERGY = 3 mass / (Divided by) 22/7
or - ENERGY = 3 mass X 7/22.
Example -- 1.679616 X 3 X 7 = 35.271936 / 22 =1.6032698 unit.
Formula No. (d) -- Energy = 3 X Capacity
For example -- 0.534 is radius of 1st orbit of 'H' atom .
we know that radius = capacity . So -- 0.534 X 3 = 1.602 unit.
[ Energy = Time X eV --> 1.2919 X 1.24 = 1.602. ]
** Source of 22/7 and others --> 0.534 X 10 = 5.34 , 5.34 square = 28.512,; 28.512 / 1.296 = 22 , & 7 No. of orbit and Colours.
source of 1.2919 -- five times Root -- 3600 = 1.2919.
and already explain about source of '9'
For example - as per --- E = mc2 ,
one electron energy = - 1.6021766208 X 10 to the power -19 J .
mass = eV/c2  = 1.782662 X 10 to the power - 36 kg.
so -- c2  = eV/m or c2= 1.6021766208 / 1.782662 =0.898755 or '0.9'  .        ie C2 = 0.898.... or '0.9'
So ** .....1.28378085 X  7 = 8.98646595336.....or' 9' . Here we can see >> 8.98646595336  C2 = 898............, so except dot (.) same or nearer ]
or -  8.9864595336 / 10 = 0.8986459533 . or "0.9".
     So As per my (sree DEBASISH) calculation --anytime C2 is not  necessary for each calculation of "ENERGY"

(We can make many different type of formula or rule by this process and from "A Story Of Latest Scientific Discovery ")
So, we can see through this the relation between the father of particle Neutron’s and time & place and energy Root & square directs matter’s different state’s change of direction.
The main particle is hidden inside the RED light. ‘If we make the RED light constant-As per my calculation If from 3.75 Degree angle -- creates two RED light wavelength or another same frequency and same speed of wavelength  or particles for definite time (0.0032142857142 sec, or 0.00322925 second) which collides with each other (90 degree ang"L"e) then we will get six 'GOD PARTICLES.'(Root Particle) from that collides point, therefore ‘’meeting’’ point of 90 degree.
[This total calculation should be multiplied by 10 or, multiplier of 10 like 100,1000,10,000 to convert it from current unit to different unit like- Kg, gram, cm,sec, etc. I have done this to multiply by 10 with current number because, present curriculum should have  a common calculation with present figure.]

[nb.>No part of this publication may be reproduced or any form or any means or any information,  without permission from the Author or chief in charge ]





                      


                *  APPEAL for Search of LIGHT *

The success of my attempt depends on time. But presently, my different problems are increasing in multiplied rate- the root cause is financial crisis. Due to this it is my request to all individuals or, institution or, organizations that if all of you think that I my research if there is any contribution on my part is present, then, I can give the publication rights to the above mentioned individuals, organizations in this respect.(Conditional)
 Please do not think that I have any personal gain or, business like attitude behind this appeal.
[But it is true –  I had a small hope that I should get support from any place.]
  

   Long term problems and fight with my own have forced me to take this decision and I am tired with it. It is my deep hope that I will get assistance from any liberal minded or, person with humanistic qualities in my laborious research.                                    email- debasishxy @ gmail.com  (sree DEBASISH DASGUPTA)

Sunday, 15 October 2017

WHEREABOUTS OF GOD PARTICLE --





WHEREABOUTS OF GOD PARTICLE

WHEREABOUTS OF GOD PARTICLE
        
                                  Sree DEBASISH DASGUPTA.(India)
                             email- debasishxy @ gmail.com
The calculations or, formulae which have shown in A.S.O.L.S.D. is based on today’s textbooks and Google’s given information, At present, I put forward my own statement in the 2nd part of  "GOD PARTICLE". I have no intention to disown any scientist’s contribution or, so.
“Every Quantum Number directs a particular unit or, quantity or position change how much”.
Example- In A.S.O.L.S.D I have given (in pic. 5, 5A) the Quantum No. of wavelength & Frequency of the Light .
Red quantum - 3 and mass 1 unit ; Yellow - qunt. 4 and mass = 1.333,
1.333X3= 4 ,is quant.digit. Green mass 1.416 X 3 = 4.25, 4.25 is quant. digit of green.  Blue mass 1.583 X 3 = 4.75,, 4.45 is quant.of Blue.

   So   it   is shown  as one complete unit. RED ,(RED is BASIC color)  According to that calculation Addition of R+O+Y+G+S+B+V .total quantum .30.., 
[3+3.5+4+4.25+4.5+4.75+6=30]
Total 7 colour Frequency --> 30 x 1.2919 = 38.757 unit (10 time's of Red frequancy)
Average. frequency of one colour --> 38.757 / 7 = 5.5367  unit.
[** 5.53672  (square) =30.65504689 , 30.655046892 (square) = 939.7318 unit. ( nearer of a Neutron's MeV , THAT MEAN'S IT IS "ENERGY" ). and also see that Red Fqn --> 3.8757 / 4 = 0.968925 , 9689252 (square) = 0.9388 or 0.939 unit ]

Total Energy of  7 colour (as per my 1st law - eV = fqan. X 0.413334)
38.757 X 0.413334 = 16.01958, of 16.02 , for one colour  16.02 / 7 = 2.22857143 . Root Over-> 2.228857143 = 1.5128025,Root -> 1.5128025 = 1.23 unit (energy) of one photon.

[ We know one Neutron's fquency - 4.285829054907 . Here 30 is total of quantum digit -  30 / 7 = 4.2857142847.]
So one colour  or wave length come's from one neutron. … which is equal to Neutrons MeV.
 OR, 1 wavelength of light is structured from 1 Neutron.
# As per the theory of Honourable scientist Bhore, Total 42 electrons can stay at the three (3) orbit of an Atom.1st orbit 2 + 2nd orbit 8 + 3 rd 32,  ( before 32 can stay only 8 not 18 electron)
So, there is no more than 14 electrons at asingle orbit.
 ##  42 / 3 = 14 electrons  max. in one orbit , 14 X 9.04 = 126.56 , Root 126.56 = 11.25 unit angle or eV.
( Please see details - all  part of "ASOLSD" about 9.04 & 11.25 and others old information by "GOOGLE" Search )
One electron take place of another two same radius of electron. 3.75 Degree angle for one electron , So 42 electrons Diameter in an orbit of atom (14 X 3 = 42).
42 X 3.75 = 157.5 , [ or 14 X 11.25 =157.5 ], Root>> 157.5 = 12.55, Root>> 12.55 / 4 = 3.1375 nearer one Pi - 3.14,
[ * 42 X 1.296  = 54.432 , Root >> 54.432 = 7.3778 , Root>> 7.3778 = 2.7162114 ,Root>> 2.7162114 = 1. 64809327 , Root>> 1.64809327 = 1.28378085 ;   **1.28378085 X  7 = 8.98646595336.....or' 9' . Here we can see >> 8.98646595336  C2 = 898............, so except dot (.) same or nearer ]

[42/3 = 14 ] Root >> 14 = 3.74165 , 3.74165/ 7 = 0.534 unit (  radius of 1st orbit 'H' atom)
14 X 0.534 = 7.476 , Root >> 7.476 = 2.734227 ,, Root >> 2.734227 = 1.65355 , Root >> 1.65355 = 1.2859 ,, 1.2859 X 7 = '9, '

###  Now, we can see that to make the structure of any material or, matter in the world there is a relation between energy to particle or, particle to energy in the same way there is a relation between time and place.
“This universe have definite time & place. Like different type of energy (Light, heat, magnetic etc). Time and place are also different type of energy. Time and place has also the potential to change from one energy to another”.
For Example- Thousand Light away, if a BlackHole creates then the time and place will change definitely.
Every substance creates in delicate wavelength’s shape and size- different matter one or more substance. It’s total quantity is equal- total place is equal- total time is equal.
# Again, when we analyse white Light through a prizm then we get 7 (seven) different colours.
The shape of the prizm is triangular so, the upper part is thin and in the lower part it is getting thicker only to stop the wavelengh of light – Upper thin part have less obstacle but, in the lower part i.e. the thin part of the lower prizm gives more obstacle to the wavelengh of light. So, the lower part to upper part is doing the change of place, same as the change of time.
Now, we have to see what is the role of change of time & place in structure making of a substance.
NOW --->> As per my calculatin -- Time 3600 sec Divided by 1000 = 3.6 is atomic time and 360 Degree angle Divided by 1000 = 0.36 is atomic Space. so atomic Time X Space = 3.6 X 0.36 = 1.296,
3.6 X 0.36 = 1.296 ; 1.296 square = 1.679616, unit mass of one Neutron's.

Formula No. (a) -- 3 X atomic Time & space = Frequency.
Example :- 1.679616 X 3 X 1.296 = 6.5303 unit Frequency.
[ 6.5303 X 2 = 13.06 unit Energy .so 2 Frequency = energy ]
Energy = 11.25  / 10 = 1.125, 1.125 square = 1.602 ,
[ # Light Rule = 10 times of atomic Rule ]
( 11.25 Degree angle for one electron's as per my opinion)
so Formula No.(b) -- E = 1/10 X space or angle square.
[ 11.25 / 2 = 5.625, Root>> 5.625 = 2.371708,
Root >>2.371708 = 1.54 , Root>>1.58 = 1.24 unit Energy of Fhoton. That means 3 times square of Energy = 1/2 of angle]
FORMULA No (C) -- ENERGY = 3 mass / (Divided by) 22/7
or - ENERGY = 3 mass X 7/22.
Example -- 1.679616 X 3 X 7 = 35.271936 / 22 =1.6032698 unit.
Formula No. (d) -- Energy = 3 X Capacity
For example -- 0.534 is radius of 1st orbit of 'H' atom .
we know that redius = capacity . So -- 0.534 X 3 = 1.602 unit.
[ Energy = Time X eV --> 1.2919 X 1.24 = 1.602. ]
** Source of 22/7 and others --> 0.534 X 10 = 5.34 , 5.34 square = 28.512,; 28.512 / 1.296 = 22 , & 7 No. of orbit and Colours.
source of 1.2919 -- five times Root -- 3600 = 1.2919.
and already explan about source of '9'
For example - as per --- E = mc2 ,
one electron energy = - 1.6021766208 X 10 to the power -19 J .
mass = eV/c2  = 1.782662 X 10 to the power - 36 kg.
so -- c2  = eV/m or c2= 1.6021766208 / 1.782662 =0.898755 or '0.9'  .        ie C2 = 0.898.... or '0.9'
So ** .....1.28378085 X  7 = 8.98646595336.....or' 9' . Here we can see >> 8.98646595336  C2 = 898............, so except dot (.) same or nearer ]
or -  8.9864595336 / 10 = 0.8986459533 . or "0.9".
     So  as per my (sree DEBASISH) opinion--anytime C2 is not necessary for each calculation of "ENERGY"

(We can make many different type of formula or rule by this process and from "A Story Of Latest Scientific Discovery ")
So, we can see through this the relation between the father of particle Neutron’s and time & place and energy Root & square directs matter’s different state’s change of direction.
The main particle is hidden inside the RED light. ‘If we make the RED light constant-As per my calculation If from 3.75 Degree angle -- creates two RED light wavelength or another same frequency and same speed of wavelength  or particles for definite time (0.0032142857142 sec, or 0.00322925 second) which collides with each other (90 degree ang"L"e) then we will get six 'GOD PARTICLES.'(Root Particle) from that collides point,therefore ''meeting '' point of 90 degree.

[This total calculation should be multiplied by 10 or, multiplier of 10 like 100,1000,10,000 to convert it from current unit to different unit like- Kg, gram, cm,sec, etc. I have done this to multiply by 10 with current number because, present curriculum should have  a common calculation with present figure.]


[nb.>No part of this publication may be reproduced or any form or any means or any information,  without permission from the Author or chief in charge ]

Tuesday, 19 September 2017

GOD PARTICLE ......

                   “GOD PARTICLE and L=0.413334”
                 sree DEBASISH DASGUPTA India


In my last writing we have discussed on different calculation of Atom's orbit . In exampies -"ASOLSD" picture no. 16,17,17a,17b its been calculated that in every orbit electron and proton's energy, power, induction are control by a cardinal rule.
We know the radius of electron as mass is too negligible than PROTON.
But the induction circle of electron is equal to the radius proton.In a particular orbit of atom which bears the number of circles (which has the same radius of proton)are divided by 3 equal to the number of electrons of very radius.

If we divide 360 Degree by the number of circles of a particular orbit ,the resultant angle should be drawn from the center of proton and the particular circle (equal to the radius of proton) be placed in that resultant angle is the location of that particular orbit .
In every orbit the distance between the two electrons must be same as two proton's diameter.      

 NOW--->>>

*******As per my formula no (i),(ii),(iii)... we can see what is relation between L= 0.413334 and 11.25 Degree angle. [360 degree angle Divided by 32 = 11.25 digree angle ; for more please see "ASOLSD" Proof No 16,17 . hare 32 is maximum  number of electron in an Atom's Orbit]

NOW ---->>> (a)-- 11.25 Divided by 0.413334 = 27.217698 unit Frequency [ Without energy can't make's any frequency ; So ...]
 [Use fomula no.-(i) ev = Frequency X 0.413334] 

(b)---27.217698 divided by 2 = 13.60885 unit energy.

(c)--- 13.60885 divded by 2 = 6.804425 unit charge or power .

##  - 1.653336 into 32 = 52.906752 mass.
 ( 32 is max.no of electron in an orbit - 4L = 1.653336 unit mass of a particale ;  please see "ASOLSD" )

[Use formula no (ii) - Mass X Charge = Energy or eV ]-->>

Example for 1st orbit as per respected Scientist Bhor --

1.653336 X 2 (no of electron in 1st orbit) = 3.306672 total mass .
3.306672 X 6.8044 = 22.5 .; 22.5/2 = 11.25 eng or eV.one electron.

Example for 2nd orbit --1.653336 X 8 =13.226688 mass; 13.226688 X 6.804425 = 90 unit eng or eV ; 90/8 = 11.25.enrg or eV for one.

Example for 3rd orbit -- 1.653336 X 18 = 29.760012 mass.
 29.760012 X 6.804425 = 202.5 ; 202.5/ 18 = 11.25 unit eV or enrg for one electron.

**Example for 4th orbit -- 1.653336 X 32 = 52.906752 total max. mass in an orbit. 52.906752 X 6.8044245 = 360 unit Energy or eV or angle !
(1 Hour =3600 Sec.,3600X(1/10)= 360 sec.)

[Use formula No.- (i) eV = Frequency X 0.413334 ]--->>

(1) 1st orbit -- eV = 27.217698 X 0.413334 = 11.25.

or -- eV = 13.60885 X 0.413334 = 5.625 ; 5.625 X 2 = 11.25.

 ( 2 no of electron in 1st orbit & we know as per Honble scientist Bhor -- energy lable of every orbit that - 1st> 13.6 ; 2nd > 3.4 ; 3rd > 1.51 ; 4th > 0.85 unit. More Please see "ASOLSD" Picture No. 6 & 6 A  )

(2) 2nd orbit -- eV = 3.4 X 0.413334 = 1.4053356 X 8 = 11.25.

(3) 3rd orbit -- eV = 1.512094 X 0.413334 = 0.625 X 18 = 11.25 .

(4) 4th orbit -- eV = 0.85055363 X 0.413334 = 0.3515627;
 0.3515627 X 32 = 11.25.

If we calculate --->> 11.25/32 = 0.3515627;  0.3515627/ 0.413334 = 0.85055363 unit of Bhor energy . (Same way for all orbit we can see energy lable)


** Example for formula no (iii) L square + Charge square = Mass square.

 1st orbit --->> (0.413334 X2)square + (1.6009 X 2)square = (1.653336 X2) square. [ 2 no of electron of 1st orbit ]

or (0.826668)square + (3.2016)square = 3.306672 square
or 0.683338 + 10.25152324 = 10.934. ( Same for all orbit)

[ -1.602 eng of electron in 1st orbit of "H" atom]


HARE (A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DISCOVERY ,in Sort "ASOLSD'') WE SEE "L=0.413334" IS THE UNIT WHICH INVOLBES IN EACH AND EVERY UNIT OF UNIVERSE THAT SAY ENERGY, MASS CHARGE,TIME,SPACE,ext. ext.

S0 , WHY DONT'T WE ASK IT "GOD PARTICLE"

(It’s my ardent wish that my scientific formulas are being used for the benefit of human society)


[nb.> “A STORY OF LATEST SCIENTIFIC DICOVERY’’—‘ASOLSD’ and related artiale by sree Debasish Dasgupta # No part of this publication may be reproduced or any form or any means or any information,  without permission from the Author or chief in charge ]

AS I am not beigin a PROFETIONAL SCIENTIST –From that point of view it seems I am lucky enough that “GOOGLE” along with “Facebook” <> “Twitter”<> “Nasa” Mygov.in ,and many others science magazine ,Munbai has given me a chance to displayed my work on “Light” “electron’s’’ orbit of Atom ext, related, in their own domain in internet site.